Cesty Australského filmového festivalu „Aussie Film Fest“ se protínají ve středu Austrálie

Praha 12. listopadu 2015 – Poslední taxi do Darwinu je první snímek intenzivní čtyřdenní přehlídky v kině Lucerna, jako zahajovací film druhého ročníku Australského filmového festivalu „Aussie Film Fest“ vyrazí ve čtvrtek 26. listopadu v 18:30 hodin. Tato road movie momentálně v Austrálii patří k novinkám a boduje v pětici nejnavštěvovanějších domácích filmů. Vypráví příběh taxikáře Rexe, který se v závěru svého života rozhodl skutečně žít. Film nastartoval svou mezinárodní jízdu na filmovém festivalu v Torontu v září 2015.

Už podruhé se Aussie Film Fest vydává na cesty s filmem, který nás provede velkou částí Austrálie; zatímco loňské Stopy s Miou Wasikowskou a velbloudy směřovaly z východu na západ, tentokrát se s představitelem hlavní role, Michaelem Catonem, vydáme z jihu na sever, z Broken Hillu do Darwinu. Cesty hrdinů našich zahajovacích snímků se tak protínají v pomyslném středu Austrálie v Alice Springs.

Páteří letošního programu Aussie Film Festu v pražském kině Lucerna bude 10 projekcí nejrozmanitějších osudů. Zahrnují i promítací maraton šesti dílů nejlepšího australského seriálu roku 2014 – Kód, nebo snímky, které v současné době vstupují do kin u Protinožců na druhé straně zeměkoule: patří mezi ně i druhá čerstvá novinka z nedávno skončených festivalů v Benátkách a Torontu – Dcera. V příběhu inspirovaném Ibsenovou Divokou kachnou, zasazeném do australského prostředí, excelují současné hvězdy australského filmu jako Geoffey Rush, Ewen Leslie, Miranta Otto nebo Sam Neill.

Ke snímkům obletujícím festivalový svět patří hit Papírové vlaštovky (v Austrálii se umístily na 3. místě za Šíleným Maxem a Cestou naděje s Russelem Crowem). Rodinný film zdaleka nejen pro děti na filmovém festivalu ve Zlíně získal hlavní cenu dětské poroty. Vtipně vypráví příběh o chlapci, kterého v době počítačových her natolik chytlo skládání vlaštovek z papíru, až se se svou vášní dostal do světa a srovnal vztahy ve své rodině.

Aussie Film Fest se v miniretrospektivě ohlédne za netradičními tituly posledních pěti let, které v době svého vzniku naznačovaly, že cesta australského filmu se vydává k mezinárodním úspěchům. Současné silné počty australských filmů na filmových festivalech to potvrzují. Ať už se jedná například o krvavý Red Hill, ukazující vášně mezi bílými a původními obyvateli, nebo Hořící muž, jehož na první pohled chaotický příběh má geniálně přesnou logiku.

Ve spolupráci s nejprestižnější australskou filmovou školou AFTRS (Australian Film Television and Radio School) uvádíme pásmo sedmi krátkých studentských filmů. Na první pohled uhodí do očí vypracovanost příběhů, u mnohých filmů je těžko uvěřitelné, že za nimi nestojí zkušení profesionálové. Filmy tak jsou zároveň potvrzením silné australské scenáristiky.

Všechny zmíněné filmy se přidávají k titulům, které jsme představili v říjnu: dokument Jiná země, kde je tvář loňského Aussie Film Festu, nejslavnější aboriginalský herec David Gulpilil, průvodcem po zemi svých předků. Přehlídku doplní psychologický thriller Babadook, který byl zvolen filmem roku 2014 při australských výročních cenách AACTA. Komedie Malá smrt o neobvyklých fetiších získal během uplynulého roku na festivalech především ceny publika a Aussie Film Fest v neděli 29. listopadu večer zakončí.

Na podporu rozšíření festivalu a zajištění doprovodného programu mají fanoušci možnost podpořit AFF 2015 v crowdfundingové kampani koupí vstupenek a originálních odměn od Protinožců do 22. listopadu zde: https://www.hithit.com/cs/project/1800/australsky-filmovy-festival-aussie-film-fest.

Všechny filmy jsou uvedeny v anglickém znění s českými titulky. Vstupenky je možné koupit na webu Kina Lucerna http://www.kinolucerna.cz/klient-263/kino-68/stranka-3040, podrobnosti o programu a filmech najdete na portálu Aussie Film Festu: www.aussiefilmfest.cz.

Aussie Film Fest je reciproční k Českému a slovenskému filmovému festivalu v Austrálii, který proběhl v září, říjnu a listopadu 2015 v Melbourne, Sydney a Perthu.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: