Aussie a Kiwi Film Fest představí současnou generaci i Zapadákov u protinožců

Tak daleko, a přesto blízko bude Austrálie a Nový Zéland během šesti listopadových dní v Praze. V pátek 18. listopadu 2016 bude v kině Lucerna zahájen Australský a novozélandský filmový festival Aussie a Kiwi Film Fest. Zahajovací film Hon na pačlověky (Hunt for the Wilderpeople) je filmovým hitem v novozélandské distribuci a zároveň velmi úspěšný titul na mezinárodních filmových festivalech, odkud odjíždí s mnoha cenami, nejčastěji s cenou diváků.

Aussie a Kiwi Film Fest proběhne v kinech Lucerna a Ponrepo 18. – 23. listopadu 2016. Představí 25 celovečerních i krátkých filmů, kde jsou zahrnuty filmy hrané, dokumentární i animované.

Úvodním filmem organizátoři chtějí přivítat na palubě novozélandskou kinematografii. Předchozí ročníky ukazovaly jen australské filmy, letos se Aussie Film Fest spojil s Kiwi Film Festem a díky tomu se rozšířil o originální filmy z Nového Zélandu. Jeho snímky jsou českému publiku zatím stejně neznámé jako snímky australské.

Díky rozmanitému výběru napříč současným australským a novozélandským filmem diváci v Česku můžou vidět to nejlepší z širokého vějíře současného zaoceánského filmu. Na plátně se také díky tomu objeví spousta známých herců, které většinou řadí do filmů amerických než australských a novozélandských. V zahajovacím filmu Hon na pačlověky exceluje novozélandský herec Sam Neill známý z amerického filmu Jurský park od režiséra Stevena Spielberga nebo z legendárního filmu Piano od novozélandské režisérky Jane Campionové.

Film o neobyčejných pěstounských vztazích v působivé krajině Pána prstenů je od samého počátku prošpikován humorem, jaký mu dal jeho svérázný režisér a scenárista Taika Waitiki. Tato hvězda nejen novozélandského, ale dnes také světového filmu, na sebe upoutala mezinárodní pozornost už svými předchozími filmy Co děláme v temnotách, Kluk nebo seriálem Flight of the Conchords.

Kulturní a společenské povědomí o dvou zemích protinožců rozšíří doprovodný festivalový program. Po Austrálii se vydá cestovatelská přednáška Tříbarevná Austrálie, přednáška Nový počátek: 70. léta v australské kinematografii seznámí s milníky nového australského filmu při příležitosti projekce legendárního filmu Zapadákov. Po závěrečné projekci nového australského filmu Goldstone z vyprahlého australského vnitrozemí přijde vhod sklenka vína při degustaci australských a novozélandských vín Foltýn Wine (CZ) a The Supernatural (NZ).

Aussie a Kiwi Film Fest je realizován díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Magistrátu Hlavního města Prahy a dalších sponzorů a partnerů.

Festival je reciproční akcí k Českému a slovenskému filmovému festivalu v Austrálii.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: