Z Indie s velkofilmem LION do Pacifiku po ŠUMNÝCH STOPÁCH československých vizionářů

 

Léto s australskými a novozélandskými filmy pod širým nebem pokračuje uvedením strhujícího dramatu LION (režie Gareth Davis). Adaptaci knihy podle skutečné události, příběh plný emocí, napětí a hollywoodských hereckých osobností uvedeme ve 21:00 hodin v letním kině před klubem Cross v Praze v Holešovicích ve čtvrtek 5. srpna 2021.  Snímek, který měl dobré přijetí kritiky a šest nominací na Oscara včetně té za nejlepší film, uvidíte v originálním znění s českými titulky – vstupenky zde.

Poločas prázdnin oslavíme filmem, jehož děj začíná v Indii 80. let minulého století a vypráví strhující životní příběh chlapce Sarooa (Sunny Pawar + Dev Patel). Herečka Nicole Kidman diváky na mezinárodních filmových festivalech v roce 2016, kdy měl film světovou premiéru, opět přesvědčila o svých hereckých kvalitách.

Pětiletý indický chlapec Saroo se ztratí ve vlaku, který ho odveze tisíce kilometrů od jeho domova do mnohamilionové Kalkaty. Je sám a v jejích ulicích se musí naučit přežít. Po strastiplných zážitcích ho adoptuje manželský pár z Austrálie. O pětadvacet let později si už jako Australan začne postupně vybavovat vzpomínky na dětství. Díky moderní technologii Google Earth a svému velkému odhodlání se vydává na cestu zpátky, aby v Indii našel původní rodinu.

LION (Cross Club, 5. 8. 2021, 21:00 hodin, Plynární 1096, Praha 7)

Austrálie / USA / VB  2016, drama, 118 min. Režie: Garth Davis. Hrají: Dev Patel, Nicole Kidman, David Wenham

Sdílejte facebookovou událost zde a pozvěte své známé.

 

Šumné stopy na zdi baru (nejen) šumivých vín

S dobrodruhy Davidem Vávrou a Radovanem Lipusem pokřtíme v pondělí 9. srpna 2021 od 19 hodin knihu Pohlednice z Tichomoří (GRADA, 2021), která vznikla po natáčení Šumných stop v Austrálii a na Novém Zélandu. Knižní ilustrace a črty Davida Vávry vystavíme na následující měsíc v galerijním baru Champagneria. Kniha o zemích – Japonsku, Austrálii, Tasmánii a Novém Zélandu – je završením trilogie cestovatelsko-architektonických knih Davida Vávry. Prvními díly jsou Tři cesty za architekturou a Jedeme k moři. Kniha je rozčleněna do čtyř celků právě dle procestovaných zemí. Vznikla na základě natáčení dalších dílů pořadu Šumné stopy.

Tvůrci knihy představí dva díly z jejich autorské dokumentární série České televize Šumné stopy (2018)– Putování po Terra Australis a Za Maory. Zeď historického domu v Průchodní ulici č.p. 4 na Praze 1 se stane dalším pop-up promítacím prostorem pod širým nebem. Akci doplní speciální nabídka australských a novozélandských vín díky festivalovému partnerovi Foltýn Wine a minipivovaru Volt.

 

Dokumenty u Pilotů 

(29. 9. 2021, 19:00 – 23:00, Donská 168, Praha 10)

SÍLA KAPITALISTOVA / Capitalist Drive (19:00)
Austrálie / Česko 2004, dokument, 55 min. Režie: Barbara Chobocky

Australská režisérka s českými kořeny Barbara Chobocky mapuje svoji vlastní rodinu rozklenutou přes dva kontinenty a tři generace. Přesto, že studená válka rozdělila příbuzné žijící v Čechách a v Austrálii, všechny nakonec spojuje stejná touha a odvaha podnikat. Jak to šlo v emigraci v poválečné Austrálii a v pozdějším Československu v podmínkách svobodné tržní ekonomiky? Název filmu je slovní hříčkou používanou v rodině, která odkazuje na sílu ekonomického systému a výkonné motory aut. Důležitou roli v něm hrají amatérské snímky z rodinného archivu. Režisérčin otec je posílal svým příbuzným do socialistického Československa a autorka se po letech ptá, jak moc byly pravdivé a zda neukazovaly jen světlé stránky života v Austrálii.

ZA PRAPOREM – OD PAMĚTI K ODKAZU / Beyond the Battalion from Memory to Legacy (21:00)
Nový Zéland 2017, dokument, 53 min. Režie: Michael Havas, Julian Arahanga

Snímek Za praporem česko-novozélandského filmaře Michaela Havase připomíná osudy příslušníků speciálního 28. praporu složeného z Maorů, kteří bojovali za 2. světové války na evropském kontinentu. Společně s Michaelem Havasem na něm pracoval světoznámý maorský herec a filmař Julian Arahanga. Jejich film je připomínkou hrdinství Maorů, kteří se vydali do války o Evropu jako dobrovolníci, a to nejen z touhy po „dobrodružství“, ale i se záměrem získat lepší sociální postavení v novozélandské společnosti. Vedle toho je zajímavým svědectvím o silném poutu, jaké vzniklo mezi maorskými vojáky a obyvateli okupované Kréty.

 

PANDEMICKÁ OPATŘENÍ:
Všechny akce proběhnou za dodržování veškerých aktuálních vládních a hygienických nařízení. Pokud situace dovolí, plánujeme další projekce v listopadu v kamenných kinech.

Přejít nahoru