Už 500 studentek a studentů z několika základních a středních škol vidělo v kině Lucerna snímek Krajina uvnitř, který vypráví příběh o hledání identity a vztahu k přírodě očima aboriginské režisérky. Další projekce se konají od 25. do 27. 11. Úvodní slovo k filmu uvedla psychoterapeutka Jana Švecová, která představila programy zaměřené na osobnostní růst i terapeutické expedice realizované prostřednictvím přímého zážitku v přírodě.
Jana Švecová, držitelka Ceny Profesora Zdeňka Matějčka za diplomovou práci a výzkum v oblasti vývojové a dětské psychologie, se se studenty a jejich pedagogy v publiku podělila o principy wilderness therapy. Jana Švecová se posledních 20 let intenzivně věnuje odborné práci s dětmi, mladistvými, dospělými a s celými rodinami. Deset let vedla projekt „Závislí na závislých“ při Anima-terapii. Byla u zrodu Centra Locika, kde coby psycholog poskytovala psychoterapeutickou péči dětským i dospělým klientům postiženým domácím násilím, dětským obětem trestných činů apod. Pro výše zmíněné cílové skupiny vytvářela a vedla terapeutické pobyty, poutě a výpravy v kontextu Wilderness therapy. Realizovala kolem 170 výjezdů s mnoha klienty různého věku z různých institucí, včetně zahraničních (např. „Santiago Crew – Svatojakubská pouť pro mladé dospělé v náročné životní situaci“ s klienty 5 evropských států aj.). Vedla terapie, vytvářela metodiky a vnitřní směrnice organizací, zajišťovala podstatným dílem management a fundraising těchto projektů včetně následné popularizace výstupů k laické a odborné veřejnosti.
O poslání Nadačního fondu dobrodružné výchovy v přírodě a Outward Bound Czech Republic promluvila Světlana Vaštová – organizace spojuje společný cíl: podpořit osobnostní rozvoj a odolnost mladých lidí skrz dobrodružné programy v přírodě, zejména prostřednictvím školních expedic pro třídy a letních a zimních expedic pro jednotlivce. OBCZ je mimo jiné součástí Prázdninové školy Lipnice, jež má dlouhou tradici v oblasti zážitkového vzdělávání a je členem mezinárodního sdružení Outward Bound International. Své rozvojové expedice v době přechodu do dospělosti tedy mohou zažívat všichni mladí bez rozdílu po celém světě – od Austrálie a Nového Zélandu, přes Kanadu, Finsko až po Singapur.
Prostřednictvím filmu a prezentace Jany Švecové měli návštěvníci jedinečnou možnost zamyslet se nad silou přírodního prostředí a hodnotou vnitřního dobrodružství, které dokáže obohatit život v mnoha směrech. Děkujeme Janě Švecové za její inspirativní příspěvek a těšíme se na další projekce a akce, které pro vás na festivalu chystáme.