Devátý ročník festivalu filmů a kultury z Austrálie a Nového Zélandu předznamená 28. května 2022 celodenní přehlídka kultury a gastronomie Austrálie a Nového Zélandu v Riegrových sadech. Než zveřejníme program, ohlédneme za uplynulým ročníkem. Aussie & Kiwi Film Fest v druhém pandemickém roce nabídl sérii akcí od června do prosince. Tradiční večery v kinosálech Lucerny a Ponrepa doplnily projekce v letních kinech Kasárna Karlín a Cross Club. Divačky a diváci s filmy nebo cestopisy od protinožců prožili 13 večerů. V Kině Pilotů proběhlo promítání dvou celovečerních dokumentárních filmů za účasti jejich českých režisérů, kteří část života prožili v zemích protinožců.
Festival pod širým nebem s ohledem na epidemickou situaci vytvořil také „pop-up“ kina – promítal filmy na netradičních místech – na Novozélandském dni v Riegrových sadech v Praze 2 nebo na představení knižní novinky Davida Vávry a Radovana Lipuse (Pohlednice z Tichomoří) na zeď baru Champagneria v Praze 1. Tamtéž proběhl charitativní prodej kresby vysokohorského papouška Nestor kea na podporu zástupce tohoto druhu v Zoo Praha (aktuálně jediný zástupce novozélandské fauny v Zoo Praha). Tým AKFF na svých akcích sbíral finanční příspěvky na podporu novozélandského endemitního ptáka a stal se jeho adoptivním rodičem.
Ve spolupráci se Zoo Praha jsme představili středoškolským studentům na přednáškách chovatele Davida Valy v kinosále Lucerny problematiku ohroženého živočicha Austrálie – Tasmánský čert aneb Ďábel medvědovitý. Z plánovaných sedmi přednášek k výstavě Daleko a přece tak blízko ve vestibulu Pasáže Lucerna se kvůli nepříznivé covidové situaci ve školách uskutečnily tři. Dvě v počtu 50 studentů (Gymnázium Jana Keplera a Akademické gymnázium ve Štěpánské) a jedna s téměř 300 studenty (Gymnázium Jana Nerudy). Organizaci na školách měli na starosti vždy učitelé biologie, kteří souhlasili s tím, že některá ze zúčastněných tříd se ve vhodném čase ujme školní sbírky na podporu programu Save the Tasmanian Devil Appeal a vývoje vakcíny proti rakovině tváře, která ohrožuje ďábly medvědovité ve volné přírodě.
Chovatel ďáblů medvědovitých v Darwinově kráteru v pražské zoo pan David Vala studentům vyprávěl nejprve o zvířatech, která návštěvník může v kráteru vidět (andulky, klokani, ježury, klokánek krysí), až se dostal ke čtyřem tasmánským čertům. Kromě chovatelských zkušeností mluvil také o jejich rakovině tváře, která ve volné přírodě na Tasmánii už stav tasmánských čertů výrazně snížila, a o tom, jakým způsobem se je snaží v Austrálii/Tasmánii zachránit (chovatelské stanice, osídlení Mariina ostrova, výzkum nemoci a vývoj léku proti ní, osvěta). Poutavé a zaujaté vyprávění se odehrávalo na pozadí prezentace se spoustou obrázků a videí. Studenti byli pozornými posluchači a měli i spoustu otázek. Z přítomných studentů bylo na konci vylosováno 10-15 studentů, kteří získali ceny od pražské zoo a českého zastoupení vydavatelství Oxford Publishing House. Učitelé si na podporu své výuky odnesli ukázky Lexikon zvířat od A do Z a několika časopisů Trojský kůň a koníček. Cyklus přednášek by měl na jaře podle aktuální covidové situaci pokračovat, což si vyžádaly některé školy, které se nemohly na přelomu října a listopadu účastnit, a pan David Vala s tím počítá.
Do zoo v nedávné době přibyl sameček australského vombata, což je další z pozoruhodných australských zvířat (několik členů organizačního výboru AKFF se v lednu účastnilo oficiálního přivítání tohoto zvířete v zoo), a tak se zdá, že téma přednášek pro příští rok je jasné. V plánu je i promítání přírodovědných dokumentů nebo filmů pro teenagery s následnou diskuzí na dané téma.
Uspořádali jsme tři volně přístupné výstavy – díky spolupráci s Pond of View Gallery, která nabízí současné umění australských původních obyvatel expozici Aboriginal ART in Prague (prodejní výstava domorodého umění australských domorodců). V návaznosti na spolupráci se Zoo Praha také panelovou výstavu velkoformátových fotografií fauny a flóry Tasmánie v Pasáži Lucerna – s titulem Daleko a přece tak blízko. Přehlídka kreseb Davida Vávry, které vyšly jako ilustrace knihy Pohlednice z Tichomoří, těšila návštěvníky sektového baru Champagneria na přelomu srpna a září (na křtu jsme spolupracovali s nakladatelským domem Grada.
Nabídli jsme také akce zaměřené na nápojovou gastronomii Austrálie a Nového Zélandu – degustaci australských a novozélandských vín a kolekci Ďáblových piv z pivovaru Raven, které vaří sládek Filip Miller. Speciální pivní set jsme představili spolu s dalšími pivy z australského nebo novozélandského chmele v baru The Down Under a v rámci akce Pomáháme jim přežít putovala z každého setu 100,- na záchranu tasmánských čertů.
Celkově jsme v roce 2021 nabídli 13 promítání na různých místech v Praze. Děkujeme za krásnou módní přehlídku ve spolupráci se značkou House of Spell, která na českém trhu nabízí australské bohémské šaty. Naše akce podpořily osobnosti spjaté se zaoceánskými zeměmi, jejichž kulturu propagujeme. Děkujeme následujícím hostům festivalu:
Barbara Chobocky – australsko-česká režisérka
Michael Havas – novozélandsko-český režisér
Jan Švejnar – ekonom a účastník diskuse o emigraci
David Vávra – architekt a autor Šumných stop po Austrálii a Novém Zélandu + knihy Pohlednice z Tichomoří
Radovan Lipus – režisér a autor Šumných stop po Austrálii a Novém Zélandu + knihy Pohlednice z Tichomoří
V neposlední řadě nás těší, že jsme propagačně spolupracovali s plzeňskými divadlem Josefa Kajetána Tyla, které v prosinci uvedlo novou inscenaci Lindauer? Pakeha! o Gottfriedu Lindauerovi v režii Radovana Lipuse. Syn plzeňského zahradníka se vypravil na malířská studia do Vídně, pak jej jeho srdce neklidné táhlo do Haliče, Polska i na širou Rus. Byť poznal východní Evropy notný kus, jeho osudem se nakonec stal Nový Zéland, kde přistál v roce 1874. Zde postupně k hvězdné malířské kariéře mířil a stal se špičkovým portrétistou. V Národní galerii v Aucklandu má oprávněně celé patro, tedy víc než jen čestné místo. Příběh touhy, cest, malby i maorského tetování. Příběh, který vás chce zlákat na setkání chodských dud s bojovým domorodým tancem haka!