V rychlém tempu novozélandské akční roadmovie Pork Pie prošpikované kaskadérskými triky se rozjede 5. ročník festivalu filmů z Austrálie a Nového Zélandu Aussie & Kiwi Film Fest. Odstartuje v kině Lucerna na Dušičky 2. listopadu bojovým tancem haka a tradičními maorskými zpěvy v podání novozélandské skupiny Whakaari Rotorua, na konečnou dorazí v kině Ponrepo 7. listopadu s australskou romantickou komedií Tři léta. Na cestě k protinožcům bude možné se zklidnit v rytmu dokumentu Západní vítr: Djaluův odkaz o fenoménu a významu hry na hudební nástroj didgeridoo, který osobně uvede australský režisér Ben Strunin.
Na festivalu připomeneme a oslavíme 155 let od první historické návštěvy Čecha na Novém Zélandu – jak jinak než tradiční maorskou hakou a zpěvem kulturní skupiny Whakaari Rotorua. K domorodému umění a jeho kořenům se vrací dokumentární snímek Západní vítr: Djaluův odkaz, který v kině Lucerna uvede režisér Ben Strunin za doprovodu Ondřeje Smeykala, nejlepšího českého hráče na didgeridoo, hudební nástroj Aboriginců.
Rozmanitost společností současné Austrálie a Nového Zélandu se promítá i do dalších filmů uváděných v české premiéře: 1% (AU), Zvláštní barvy (AU), Waru (NZ) nebo krátké filmy maorských a tichomořských filmařů (NZ).
V závěru „osmičkového roku“, u nás spjatého s připomínáním důležitých milníků českých dějin, připomene Aussie & Kiwi Film Fest události, které se silně zapsaly do historie národů protinožců. V únoru 2018 uplynulo deset let od omluvy australského ministerského předsedy Kevina Rudda tzv. ztracené generaci Aboriginců, kterou v první polovině minulého století poznamenala tvrdá asimilační politika bílých Australanů. Toto období australské historie přiblíží antropolog Stanislav Slavický před uvedením legendárního australského snímku Rabbit-Proof Fence z roku 2002, natočený podle skutečné události dvou Aboriginských sester, odejmutých své matce.
Z novozélandského filmového archivu jsme vybrali dnes už kultovní snímek Kdysi byli bojovníky s hvězdným hereckým obsazením a drsným příběhem z periferie Aucklandu 90. let minulého století, který v roce své premiéry 1994 zapůsobil ve filmovém světě jako zjevení a působí tak dodnes.
Speciální pozornost věnujeme letos také tématu znečištění oceánů, o němž pojednává australský dokument Azurová. Při té příležitosti po projekci filmu v kině Ponrepo nabídneme panelovou diskusi.
„Máme radost, že našim divákům je ve společnosti filmů z opačné části světa už pátým rokem dobře. Je radost vidět, že kdo u nás v předchozích ročnících uvízl jen prstíkem, už se nás nepustil. Je to pro nás pocta i závazek. Těšíme se, že společné jubileum oslavíme nejen na projekcích, ale také v nabitém atraktivním doprovodném programu,“ říká zakladatelka a ředitelka festivalu Martina Vacková.
Všechny filmy jsou v originálním znění s českými titulky. Přehlídka je reciproční k Českému a slovenskému filmovému festivalu v Austrálii.
Vstupenky můžete koupit online na webu kina Lucerna:
http://www.kinolucerna.cz/klient-263/kino-68/stranka-3036
nebo na pokladně kina v Pasáži Lucerna. Vstupenky na projekce v kině Ponrepo bude možné koupit od 8. října přes web Národního filmového archivu
http://nfa.cz/cz/kino-ponrepo/program/.