V kině Lucerna a Ponrepo začíná 4. ročník festivalu australských a novozélandských filmů – tentokrát na vlně smíchu a hudebních melodií od protinožců. Divačky a diváci uvidí deset projekcí současných celovečerních, dokumentárních, archivních i krátkometrážních filmů. V doprovodném programu představíme typickou hudbu australských Aboriginů, novozélandský tradiční bojový tanec haka a připomeneme cestu prezidenta Václava Havla mezi Maory v roce 1995.
Evropská premiéra romantické komedie Ali se žení zahájí přehlídku v kině Lucerna – před uvedením filmu vystoupí hráč a propagátor hry na didgeridoo Ondřej Smeykal. V humorném i hudebním rytmu poběží teenagerovská komedie vhodná pro diváky všech věkových skupin EMO muzikál, u které se všechny věkové kategorie rády nechají omámit naivitou i sebevědomím mládí.
Historie australské kinematografie z osobního pohledu světově uznávaného filmového kritika a bývalého ředitele Mezinárodního filmového festivalu v Sydney – to je dokument David Stratton: Život s filmem. Sedmasedmdesátiletý Stratton, který má v Austrálii renomé filmové hvězdy, se vyznává z toho, jak australská kinematografie poznamenala jeho život, pomohla mu k poznání sebe sama i své nové vlasti (kam přišel v šedesátých letech z Velké Británie). Letošní Mezinárodní filmový festival v Cannes vybral tento snímek mezi filmy, které uvedl na počest ke svému 70. výročí. V Den boje za svobodu a demokracii připomene australskou filmovou osobnost, která v přísné Austrálii 60. let bojovala za uvolnění cenzury pro filmy Miloše Formana a v roce 1968 tajně odvážela za Západ fotografie z okupované Prahy.
Nefalšovaná haka na pódiu kina Lucerna a neoficiální novozélandská hymna
Tradiční maorská skupina Whakaari Rotorua představí v půlhodinové show divačkám a divákům filmu Poi E: Příběh naší písně, jak vypadá novozélandský lidový tanec – původně hromadný, někdy označovaný za bojový, dnes proslavený díky rugbyovému týmu All Black´s po celém světě. Skupina krátce vystoupí i na besedě v Knihovně Václava Havla a na zakončení festivalu 22. 11. v kině Ponrepo. Poi E je název dnes už legendární maorské písně s chytlavou melodií. Není Novozélanďan, který by ji neznal, od svého vzniku v roce 1984 je píseň považována za neoficiální hymnu Nového Zélandu. Autoři lingvista Ngoi Pewhairangi a muzikant Dalvanius Prime stvořili hit, aby povzbudili mladé Maory k hrdosti na své kořeny.
Václav Havel a Maoři
„Z toho, co jsem pochopil o maorské tradici a o maorské kultuře, vysvítá, že jim je veškerý fanatismus cizí a že jim jde jen a jen o uznání vlastní kulturní identity. Snaží se, aby nebyli jen muzeálními exponáty, ale aby byli vnímáni a respektováni jako součást novozélandské historie, přítomnosti i její budoucnosti,“ řekl Václav Havel po návštěvě Nového Zélandu v roce 1995. V Knihovně Václava Havla 20. listopadu si prostřednictvím fotografií Jiřího Jírů připomeneme tuto zahraniční cestu. Návštěvníci uvidí krátké vystoupení skupiny Whakaari Rotorua.
Ochutnávka australských a novozélandských vín
K obrázkům z Austrálie patří i chutě, které jsou pro protinožce typické. Letos na zahájení festivalu připravujeme malé občerstvení a ochutnávku novozélandského pokrmu „pie“. Závěr festivalu bude patřit řízené degustaci vín, které do ČR dováží partner festivalu – společnost Foltýn Wine.