Přehlídka Aussie & Kiwi Film SUMMER 21 se po úspěšné sérii filmových projekcí v letních kinech a veřejném prostoru ve středu 29. září vrací do promítacího sálu na plátno Kina Pilotů. Australsko-česká režisérka Barbara Chobocky a novozélandsko-český režisér Michael Havas uvedou své dokumentární filmy. Akci osobně podpoří tajemnice velvyslanectví Nového Zélandu v Berlíně Rose Burrowes. Osmý ročník tradiční přehlídky filmů a kultury od protinožců včetně doprovodného programu proběhne od 10. do 14. prosince 2021 v kinech Lucerna a Ponrepo.
Návrat do kamenného kina oslavíme s diváky 29. září 2021 od 19 hodin projekcí dokumentárního snímku Síla kapitalistova (2004) a následně od 21 hodin uvedením dokumentu Za praporem, od paměti k odkazu (2017) v Kině Pilotů. Oba snímky představí a po promítnutí na dotazy publika odpoví jejich tvůrci – režisérka Barbara Chobocky a režisér Michael Havas. On-line předprodej vstupenek v ceně 120 Kč za představení je zde: Síla kapitalistova a Za praporem: od paměti k odkazu.
„Nikdy by mě nenapadlo, že se vdám za profesora Jana Kmentu, jednoho z hlavních protagonistů mého dokumentu Síla kapitalistova,“ říká Barbara Chobocky. Její film Síla kapitalistova vysílala australská televize v roce 2002. Téměř o 20 let později se v rámci přehlídky Aussie & Kiwi Film SUMMER 21 film představí českým divákům a divačkám v Kině Pilotů ve středu 29. září 2021 v 19 hodin s českými titulky. „Jsem z této události nesmírně nadšená, protože ve filmu líčím útěk mé rodiny před komunistickým režimem v roce 1948 a věnuji se jejich imigraci do Austrálie z tehdejšího Československa. Film přibližuje, jak se migranti tehdy snažili uplatnit na zaoceánském trhu – Austrálie byla pro mého otce dobrodružnou zemí, vnímal ji jako divoký západ,“ popisuje režisérka Chobocky. Zesnulý Jan Kmenta byl v roce 2001, kdy film vznikal, hostujícím profesorem na institutu CERGE-EI v Praze. Do Kina Pilotů dorazí kolega a přítel pana Kmenty, profesor Jan Švejnar, který na něj vzpomíná jako na „předního českého ekonoma druhé poloviny 20. století“.
SÍLA KAPITALISTOVA / Capitalist Drive (19:00) Austrálie / Česko 2004, dokument, 55 min. Režie: Barbara Chobocky
Australská režisérka s českými kořeny Barbara Chobocky mapuje svoji vlastní rodinu rozklenutou přes dva kontinenty a tři generace. Přesto, že studená válka rozdělila příbuzné žijící v Čechách a v Austrálii, všechny nakonec spojuje stejná touha a odvaha podnikat. Jak to šlo v emigraci v poválečné Austrálii a v pozdějším Československu v podmínkách svobodné tržní ekonomiky? Název filmu je slovní hříčkou používanou v rodině, která odkazuje na sílu ekonomického systému a výkonné motory aut. Důležitou roli v něm hrají amatérské snímky z rodinného archivu. Režisérčin otec je posílal svým příbuzným do socialistického Československa a autorka se po letech ptá, jak moc byly pravdivé a zda neukazovaly jen světlé stránky života v Austrálii.
ZA PRAPOREM – OD PAMĚTI K ODKAZU / Beyond the Battalion from Memory to Legacy (21:00) Nový Zéland 2017, dokument, 53 min. Režie: Michael Havas, Julian Arahanga
Snímek Za praporem česko-novozélandského filmaře Michaela Havase připomíná osudy příslušníků speciálního 28. praporu složeného z Maorů, kteří bojovali za 2. světové války na evropském kontinentu. Společně s Michaelem Havasem na něm pracoval světoznámý maorský herec a filmař Julian Arahanga. Jejich film je připomínkou hrdinství Maorů, kteří se vydali do války o Evropu jako dobrovolníci, a to nejen z touhy po „dobrodružství“, ale i se záměrem získat lepší sociální postavení v novozélandské společnosti. Vedle toho je zajímavým svědectvím o silném poutu, jaké vzniklo mezi maorskými vojáky a obyvateli okupované Kréty.
„Často jsem měl pocit, že ONCE a SONS (dokumentární snímky s podobnou tématikou jako uvedený snímek, pozn. festivalu), měl režírovat maorský tvůrce, protože jde o vyprávění příběhu Maorů. Když jsem se s tím svěřil Lawrencovi Wharerauovi, maorskému řediteli národního filmového archivu Nového Zélandu, který ve snímku vystupuje, že podle jeho názoru je lepší, když film natočí člověk bez maorského původu. Jsem vděčný členům maorského praporu, že mi dovolili s nimi točit a ukázali mi tolik ze svého vnitřního smýšlení,“ říká režisér Michael Havas.
Michael Havas se narodil v Praze roku 1947 a v roce 1948 emigroval se svými rodiči do Austrálie. Vyrostl na Novém Zélandu, kde roku 1968 absolvoval s vyznamenáním Aucklandskou univerzitu a získal titul magistra v oboru německá a anglická literatura. V letech 1971–79 studoval na pražské FAMU a zaměřil se na všechny aspekty filmové a televizní produkce. Absolvoval roku 1979 s titulem magistra v oboru dokumentární film. Od roku 1972 Michael Havas napsal, zrežíroval a produkoval přes 50 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění.
PANDEMICKÁ OPATŘENÍ: Všechny akce proběhnou za dodržování veškerých aktuálních vládních a hygienických nařízení.