Rurangi o cestě od ponížení k přijetí zahájí Aussie & Kiwi Film Fest v Lucerně

Slavnostní zahájení osmého ročníku přehlídky kultury Austrálie a Nového Zélandu nabídne premiéru dramatu Rurangi (2021). Celovečernímu snímku předcházel úspěšný stejnojmenný webový seriál o aktuálních tématech genderové identity, ekologii a mezigeneračních vztazích. Atmosféru slunné Austrálie ve velkém sále Lucerny zprostředkuje módní přehlídka bohémských dámských šatů House of Spell. Pětici filmových projekcí doplňují dvě výstavy, degustační akce, představení knižních novinek s australskou nebo novozélandskou tematikou a přednášky pro základní a střední školy ve spolupráci se Zoo Praha. Kompletní program a prodej vstupenek najdete na webu festivalu.

Caz (Elz Carrad) se po deseti letech práce na prosazování práv transgender osob v Aucklandu vrací do Rurangi. Do místní malé komunity nikdy nezapadal a – v ženském těle – lhal sám sobě i svým blízkým. Mezitím se ale hodně změnilo, včetně Cazovy vnější fyzické identity.   Lidé ani město už nejsou takoví, jaké znával, navíc místní farmáře ohrožuje velká mlékárna. Caz se rozhodne postavit do čela ekologického boje proti ní… Film Rurangi (režie Oliver Page) se dostává na velká plátna kin jako celovečerní verze úspěšného stejnojmenného pětidílného seriálu. Svižný snímek vyniká poutavým vyprávěním a hereckými výkony, dobrou kamerou, zvukem i ostrými střihy. 

Kultovní snímek australské kinematografie, natočený v roce 1919 na motivy poemy C. J. Dennise, Sentimentální chlapík, vypráví příběh povaleče Billa, který změní svůj život kvůli krásné Doreen. Dodnes je působivým filmem díky své poetičnosti, humoru, moderním přístupem k příběhu i civilnímu vedení herců. Jedná se o jeden z mála dochovaných australských snímků němé éry a je považovaný za vůbec nejlepší němý film Austrálie. Snímek se natáčel v tehdejších drsných ulicích předměstí Woolloomooloo a dnes nabízí vzácný pohled na Sydney před sto lety. Film má mezititulky v australském slangu, které jsou převzaté z původní básně (a přebásněné do češtiny). Projekce proběhne s živým klavírním doprovodem v kině Ponrepo v sobotu 11. prosince 2021 od 18 hodin (kapacita sálu je 50%  – vstupenky zde).

V programu festivalu se objeví také úspěšné komedie Zkrať to, zlato a Baby Done a drama Nitram, snímek oceněný na festivalu v Cannes a cestující úspěšně po dalších významných festivalech. “Nitram přichází s letošní cenou za nejlepší mužský herecký výkon z festivalu v Cannes pro představitele hlavní role Caleba Landryho Jonese. Film podle skutečných tragických událostí v tasmánském Porth Arthur se snaží zamýšlet nad tím, co vede některé lidi k nevysvětlitelným činům,” přibližuje Martina Vacková, ředitelka Aussie & Kiwi Film Festu a dodává: “Na Tasmánii upozorňuje i výstava Daleko, a přece tak blízko v Pasáži Lucerna a speciální večer pro ďábly medvědovité v pubu The Down Under v pondělí 13. prosince 2021.”

Podpořte ohrožené tasmánské čerty (ďábly medvědovité), ochutnejte pivní speciály a objevte zajímavé knihy o Novém Zélandu – FB událost

V pondělí 13. prosince od 18,00 hodin v The Down Under (Vinohradská 48, Praha 2) chystáme unikátní setkání se sládkem plzeňského pivovaru Raven, Filipem Millerem a degustaci Ďáblova piva. Výtěžek z prodeje piva jakož i dalších artiklů s motivy tasmánských čertů ze Zoo Praha pomáhá při výzkumu rakoviny tváře, která ohrožuje tento druh v Austrálii. Více detailů o tomto velmi speciálním pivním setu je ZDE. Kromě těchto piv ochutnáme i další zajímavá piva z Ravenu a čas si najde i chovatel ďáblů medvědovitých, David Vala z pražské Zoo. Pro případné nepivaře má Down Under připravená skvělá australská vína. Cena degustace včetně malého občerstvení je 400 Kč.

Pozor – nutná rezervace: kristyna.krupkova@foltynwine.cz

Přejít nahoru