KRÁTKÉ FILMY / SHORT FILMS

MARUNGKA TJALATJUNU – SMÁČENÝ ČERNOU / Dipped in black

10. 11. 2023, 19:30 Lucerna / Friday, November 10, 7.30 pm Lucerna 

Australia 2022, dokumentární / Australia, documentary, 25 min.
Režie a scénář/ Directed and written by:  Mathew Thorne, Derik Lynch
Kamera / Director of Photography: Andrew Gough
Střih / Edited by: Nicola Powell
Hrají / Cast: Derik Lynch, Dominic Roberts, Christopher Stewart, Dale Baker

Derik Lynch, unavený životem v Adelaide, se vrací do Aputuly, vzdáleného rodného místa v Severním teritoriu, kde hledá duchovní uzdravení. Cesta spouští vzpomínky na jeho dětství a na jeho snahu sladit svou identitu coby queer muže, umělce a zasvěceného člena komunity Anangu, kde chce provést posvátný tanec zvaný Inma. Tato taneční ceremonie představuje tradiční způsob vyprávění, díky němuž si komunita Anangu předávala příběhy spojené se zemí, sněním, mýty a tradicí z generace na generaci po 60 000 let. Dojemný příběh o návratu domů s ohromující kamerou, rytmickým střihem a výrazným průvodním slovem. Snímek oceněný Stříbrným medvědem na Berlinale 2023.

EN:

Yankunytjatjara man Derik Lynch is on a road trip back to Country in search of spiritual healing. The journey triggers memories of his childhood and his struggle to reconcile his identity as a queer man, an artist and an initiated member of the Anangu community, where he wants to perform a sacred dance ceremony called Inma. This ceremony is a traditional way of storytelling using pictures, sounds and the body, through which the Anangu people have passed down stories connected to Country, their dreaming, myths and traditions from generation to generation for over 60,000 years. A poignant homecoming story with stunning cinematography, dynamic editing and a powerful accompanying narrative. A winner of the Silver Bear at Berlinale 2023.

DEMOCRACY / Democracy

11. 11. 2023, 18:00, Lucerna / Saturday, November 11, 6 pm, Cinema Lucerna

Nový Zéland 2021, komedie / New Zealand, comedy, 14 min.
Režie / Directed by: Finnius Teppett
Kamera / Director of Photography: Matt Hanley
Střih /Edited by: Mathieu Fraser
Hrají / Cast: Gavin Rutherford, Katherine McRae, Claire Dougan, Rosa O’Donnell, Sam O’Donnell, Allan Henry

Jednoho rána je otec domácím hlasováním vyloučen z rodiny. A když spustí kampaň za znovuzvolení, zjistí, že není jediný, kdo na jeho místo kandiduje. Otec tak musí poprvé v životě za něco bojovat.

EN:

Len, a suburban dad is voted off his family and when he mounts a campaign for re-election, he finds out he’s not the only one in the running. For the first time in his life, Len now has to fight for something.

 

 

 

 

RILEY

12. 11 2023., 16:00, Lucerna / Sunday, November 12, 4 pm, Cinema Lucerna

Australia 2023, rodinný, fantasy / Australia, family, fantasy, 13 min.
Režie a scénář/ Directed and written by: Bonnie Sveen
Kamera / Director of Photography: Justin Besser
Střih / Edited by: Ryan Cauchi
Hrají / Cast: Bonnie Sveen, Willow Farmer, Vashti Pontaks

Malá Riley nepustí mobil z rukou. Dokud se neobjeví podivná chůva Kat, která ji ponouká k tomu, aby se zbavila své závislosti. Během jednoho chaotického večera Kat děvčátku ukáže, že může ovládat mnohem kreativnější sílu…

EN:

Riley has a screen addiction until Kat, a strange new babysitter appears on the scene, pushing Riley to face her addiction. During one crazy evening, Kat shows Riley that beyond her fears, she holds the power to the universe.

AKTIVOVÁNO HLASEM / Voice activated

13. 11. 2023, 19:00, Edison Filmhub / Monday, November 13, 7 pm, Edison Filmhub

Australia 2022, komedie / Australia, comedy, 13 min.
Režie a scénář/ Directed and written by: Steve Anthopoulos
Kamera / Director of Photography: Jack McAvoy
Střih / Edited by: Steve Anthopoulos
Hrají / Cast: Aleks Mikić, Mabel Li, Vanessa Downing, Becky Lucas, Sam Neill

Trent je svědomitý květinář, který se snaží doručit důležitou zásilku. Jenže má jeden problém, který ho zpomaluje. Když je nucen pokračovat s vypůjčeným autem, má jen 10 minut na doručení pomalu vadnoucích květin.

EN:

Trent is a passionate and attentive florist who is trying to deliver a precious cargo of flowers. But he has one rather big problem which is stopping him. When he is forced to change cars, he has only 10 minutes to deliver the now wilting flowers to their destination. 

DVĚ AUTA, JEDNA NOC / Two cars, one night

14. 11. 2023, 19:00, Edison Filmhub / Tuesday, November 14, 7 pm, Edison Filmhub

Nový Zéland 2004, drama, komedie / New Zealand, drama, comedy, 11 min.
Režie a scénář/ Directed and written by: Taika Waititi
Kamera / Director of Photography: Adam Clark
Střih / Edited by: Owen Ferrier-kerr
Hrají / Cast: Rangi Ngamoki, Hutini Waikato, Te Ahiwaru Ngamoki-Richards

Příběh první lásky. Při čekání na rodiče se na parkovišti u venkovské hospody potkají dva chlapci a dívka. Co zpočátku vypadalo jako vztah založený na rivalitě, se brzy rozvine v blízké přátelství. Lásku lze nalézt i na těch nejnepravděpodobnějších místech.

EN:

A tale of first love. While waiting for their parents, two boys and a girl meet in the carpark of a rural pub. What at first seems to be a relationship based on rivalry soon develops into a close friendship. We learn that love can be found in the most unlikely of places.

Fotografie z filmů Kluk a Dvě auta, jedna noc byly použity s laskavým svolením Te Tumu Whakaata Taonga, Novozélandské filmové komise. / Images from Boy and Two Cars, One Night are courtesy of Te Tumu Whakaata Taonga New Zealand Film Commission.

JAK SE STÁT DETEKTIVEM / A Guide to Becoming a Detective

15. 11. 2023, 19:00 Edison Filmhub

Wednesday, November 15, 7pm, Edison Filmhub

Nový Zéland 2022, drama, komedie / Nový Zéland, drama, comedy 15 min.
Režie a scénář/ Directed and written by: Beyond Wen
Kamera / Director of Photography: Eoin O’Liddigh
Střih / Edited by: Luke Thornborough
Hrají / Cast: Nick Davies, Jenny Chung, Astrea Dominue, Aman Bajaj, Dou Dou

Samolibý detektiv zasvěcuje svého nezkušeného pomocníka do tajů řemesla. Na prvním pátrání v terénu je však konfrontován s důvody, proč se stal soukromým očkem. Stojí za tím tajemná dívka a její záhadné zmizení. Krátký film o nádherných setkáních, lásce a pokroucených vzpomínkách.

EN:

A smug detective introduces his clueless sidekick to the ropes of the trade, but is made to confront the reason he became a private eye in the first place – an elusive dream girl and her mysterious disappearance. A short film about beautiful encounters and our fond and sometimes warped memories of those moments.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: